Predmenstrualne tegobe – PMS

Autor:

Marija Stojanović
0 Shares

Predmenstrualni sindrom označava opšte i lokalne promene u organizmu žene koje se javljaju pre ciklusa. Više 75% žena pati od predmenstrualnog sindroma čiji se simptomi pojačavaju u tridesetim godinama života i mogu da uzrokuju ozbiljne promene sve do menopauze. Bez obzira na vrstu simptoma (osetljivost, pad koncentracije, depresija…) – uzrok je povišen nivo estrogena i progesterona. Na sreću, većina tegoba koje prate PMS može da se ublaži pravilnom ishranom.

U sprečavanju mesntrualnih tegoba pomaže svakodnevno uzimanje kalcijuma. Koristite namirnice koje su bogate ovim mineralom (spanać, kupus, brokoli, kelj) ili uzimajte kalcijum u vidu tableta od 1200mg. Namirnice bogate kalijumom kao što su babane, breskve, smokve, urme, semenke suncokreta, krompir, kikiriki, paradajz takođe ublažavaju simptome PMS-a.

Tokom PMS-a treba da konzumirate ugljene hidrate. Ugljeni hidrati proizvode veću koncentraciju neurotransmitera serotonina koji podiže raspoloženje. Ako uzimate obroke ugljenih hidrata (krompir, piričan, hleb, testenina, zob) ublažićete oscilacije raspoloženja. Izbegavanje ugljenih hidrata u toku dana ima za posledicu padove i skokove šećera u krvi. Tada se oslobađa adrenalin koji onemogućuje totalnu iskorišćenost hormona progesterona. Želja za ugljenim hidratima i šećerom je verovatno pokušaj podizanja šećera u krvi i vraćanja progesterona na normalni nivo.

Ženski hormon estrogen koji reguliše mentruaciju se stvara u jajnicima. Međutim, on se stvara i u masnom tkivu. Smatra se da žene koje nemaju dovoljno visok nivo LDL holesterola ne mogu da imaju normalnu mentruaciju. Nedostatak masti u telu ima za posledicu zaustavljanje reproduktivnih finkcija. Najbolje je da uzimate dovoljno masti kako biste održali zalihe holesterola na nivou potrebnom za redovan ciklus.

Smanjite unos kofeina, ublažićete simptome PMS-a! Žene koje ne uzimaju kofeinske napitke su manje podložne PMS-u. Takođe, redukovanje soli i slane hrane može vam pomoći da sprečite zadržavanje tečnosti u organizmu.

Važna je i fizička aktivnost! Vežbe pozitivno utiču na raspoloženje. Tokom vežbanja organizam oslobađa endorfin – prirodni analgetik koji stvara osećaj smirenosti i popravlja raspoloženje, kao i serotonin – prirodni antidepresiv.

Tri faktora koja mogu da naruše ciklus žene

  1. Trudnoća. Mnogim ženama trudnoća je poslednja na pameti kad primete izostanak menstruacije (naročito ako koriste kontracepciju). Međutim, nijedna metoda kontracepcije nije 100% sigurna, zbog čega je potrebno nedelju dana nakon kasnjenja ciklusa uraditi test.
  2. Telesna težina. Gojaznost može da naruši sposobnost začeća. Nagli gubitak telesne težine takođe može da izazove poremećaj menstrualnog ciklusa, odnosno – amenoreju (potpuni izostanak menstruacije).
  3. Stres. Inenzivan stres narušava normalnu produkciju gonadotropina (hormon koji kontroliše proizvodnju progesterona i estrogena), a hroničan može da uzrokuje amenoreju.

4 Pings & Trackbacks

  1. Pingback: Masaža – melem za telo i dušu | Ženska strana

  2. Pingback: Zašto je dobro jesti čokoladu | Ženska strana

  3. Pingback: Vežbe protiv PMS-a | Ženska strana

  4. Pingback: Sprečite napad gladi | Ženska strana

5 Komentara

  1. D Zabaljac Reply

    Kada ću dobiti menstruaciju?? Već godinu dana imam sekret, a dlačice su počele da mi rastu pre 2 godine, a grudi me povremeno bole

  2. Jelena Reply

    Jeste to svi imamo pred menstruaciju mene boli glava, malaksava sam bioli me podnu stomaka i to bas me boli prije menstruacije na dan i prvi dan menstruacije 😛 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.