Menopauza označava prirodan prelazak žene iz reproduktivne u postreproduktivnu fazu života. Osim uticaja na reproduktivni sistem, menopauza ima širok spektar uticaja na žensko telo. Ovo životno doba karakterišu hormonske promene koje mogu značajno da utiču na kvalitet i izgled kose. U nastavku teksta vas savetujemo kako da sačuvate zdravlje kose tokom menopauze.
Da li menopauza izaziva gubitak kose?
Jedan od primetnih efekata menopauze je gubitak gustine kose. Smanjenje nivoa estrogena, ključnog ženskog hormona, može rezultirati proređivanjem vlasišta i smanjenjem volumena kose. Muški hormoni više rade i možete primetiti da dlake rastu na mestima gde ne bi trebalo, kao i pojačano opadanje i proređivanje kose. Osim menopauze, krivci za to mogu biti i lekovi koje pijete, bolesti, nedostatak gvožđa ili poemećaj u radu štitne žlezde.
Promene u teksturi kose
Hormonske fluktuacije tokom menopauze takođe mogu da utiču na teksturu kose. Neke žene primećuju da njihova kosa postaje suva, tanka i sklona lomljenju. Gubitak prirodnih ulja na vlasištu može dovesti do nedostatka hidratacije kose, što rezultira promenama u njenoj strukturi.
Pojava sedih vlasi
Jedan os simptoma starenja je i pojava sedih vlasi. Iako sede vlasi nisu direktno povezane sa hormonskim promenama, mnoge žene primećuju da se tokom menopauze intenzivira proces sedenja kose.
Kako menopauza utiče na kosu: Saveti za održavanje zdrave kose tokom menopauze
Uprkos izazovima koje menopauza donosi ženskoj kosi, postoje strategije koje žene mogu primeniti kako bi očuvale zdravlje svoje kose.
- Korišćenje hidratantnih šampona i regeneratora i redovno hidriranje kose su dobar način da sačuvate zdravlje kose u ovom periodu. Takođe, izbegavajte korišćenje farbi za kosu koje sadrže amonijak.
- Pravilna i uravnotežena ishrana može doprineti očuvanju kvaliteta kose tokom ovog životnog razdoblja. Pojačajte unos gvožđa, vitamina B7 i B12. na primer, češće konzumirajte zeleno lisnato povrće, kelj, brokoli, avokado… Jedite dovoljno i namirnice koje sadrže masne kiseline, kao što su tunjevina, losos, laneno seme i orašasti plodovi. Takođe, hrana koja sadrži vitamine B6 i folnu kiselinu je od velikog značaja za dobar kvalitet i rast kose. Možete ih naći u banani, mleku, jajima, citrusima, zelenom lisnatom povrću, spanaću i kelju.
- Nega vlasišta ključna je u očuvanju zdrave kose. Korišćenje proizvoda koji podstiču cirkulaciju krvi u vlasištu, kao i redovna masaža vlasišta, može pomoći u jačanju kose. Osim toga, konsultacija sa stručnjakom za negu kose može pružiti personalizovane savete prilagođene individualnim potrebama.

Ostavite odgovor