Pasulj povoljno utiče na zdravlje kardiovaskularnog i nervnog sistema

pasulj povoljno utice na zdravlje kardiovaskularnog i nervnog sistema

Autor:

Redakcija
0 Shares

Da li znate da ono što jedemo u velikoj meri utiče na naš izgled i na naše fizičko i mentalno zdravlje? Mnogi izbegavaju da jedu pasulj ne znajući da je on veoma zdrav. Otkrivamo vam zašto se pasulj mora naći na vašoj trpezi.

Nutritivna vrednost

Pasulj sadrži belančevine, prehrambena vlakna, mononezasićene i višestruko nezasićene masne kiseline, bogat je vitaminima B1, B5, B9, magnezijumom, fosforom, manganom, gvožđem, kalijumom, kalcijumom, cinkom, polifenolima, antocijanima, molibdenom, dok ljuska sadrži i do 8 različitih flavonoida. Pasulj je dostupan tokom cele godine, nije skup i sadrži malo kalorija, pa je odlična namirnica za mršavljenje (šolja pasulja sadrži oko 220 kalorija).

Pasulj snižava nivo lošeg holesterola

Istraživanja pokazuju da pasulj čuva zdravlje kardiovaskularnog i nervnog sistema. Zahvaljujući molibdenu, ova mahunarka izbacuje štetne materije iz organizma. Konzumiranjem pasulja možete sniziti nivo lošeg holesterola i podići nivo dobrog holesterola. Pasulj se preporučuje dijabetičarima, osobama koje žele da smršaju, kao i osobama koje su obolele od celijakije(jer ne sadrži gluten). Vitamin B1, kojim pasulj obiluje, ima značajnu ulogu u pretvaranju šećera u energiju. Pasulj štiti od nastanka aterosklerize, kacinoma dojke, debelog creva, pankreasa i prostate. Ukoliko često jedete pasulj, nećete imati problema sa probavom, hemoroidima i opstipacijom. U sastavu ove mahunarke se nalaze antocijani, koji imaju značajnu antioksidantnu ulogu. Najviše ih ima u crnom pasulju.

Pasulj jedite sa žitaricama

Ova mahunarka sadrži lizin, aminokiselinu koju žitarice nemaju, a nije bogata aminokiselinama triptofanom, cisteinom i metioninom kojima žitarice obiluju, pa se savetuje da se pasulj konzumira sa žitaricama.

Kupovina i čuvanje

Pasulj mnogima nije omiljena namirnica zato što u toku varenja u debelom crevu dolazi do oslobađanja gasova. Ovo se može izbeći tako što se baci prva voda u kojoj je bio kuvan pasulj. Za sprečavanje stvaranja gasova preporučuje se korišćenje začina kao što su đumbir, kim i komorač. Prilikom kupovine pasulja izaberite onaj čije semenke nisu napukle i pogledajte da li postoje znaci vlage. Pasulj čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi na suvom, tamnom i hladnom mestu.


Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.