Atletsko stopalo je veoma česta gljivična infekcija stopala. Nastaje usled svakodnevnog nošenja zatvorene i sportske obuće i pojačanog znojenja stopala. Ova infekcija je česta i posle korišćenja javnih bazena i sauna. Manifestuje se u vidu crvenila, svraba, pucanja kože između prstiju. Neretko se infekcija može preneti I na nokte. U tom slučaju su nokti zadebljani, neprijatnog mirisa, a po površini se javljaju bele pege.
Kako lečiti atletsko stopalo
Čim primetite simptome atletskog stopala, započnite lečenje. Evo nekoliko efikasnih metoda.
Žalfija redukuje znojenje
Žalfija je vrlo delotvorna u redukciji znojenja i leči atletsko stopalo. Može se koristiti za spoljašnju upotrebu (kupka za stopala), kao i za unutrašnju upotrebu (čaj ili začin). Pripremite kupku od žalfije koja redukuje znojenje. Kuvajte oko 100 g žalfije desetak minuta u dva litra vode. Potom, presipajte u dublju posudu u koju ste sipali četiri litra vode. Kada se kupka ohladi, držite stopala 30-40 minuta.
Antigljivični lekovi pomažu
Za lečenje atletskog stopala primenjuju se antigljivični proizvodi u obliku krema i tečnosti. Ponekad lečenje uključuje i upotrebu kapsula. Pre primene antigljivičnog proizvoda dobro operite noge blagim sredstvom bez sapuna. Zatim ih osušite frotirom i nanesite proizvod na zahvaćenu površinu. Nosite pamučne čarape i često ih menjajte (bar dva puta dnevno). Možete koristiti i talk ili sprej protiv znojenja. Takođe, obuću i predmete lične higijene ne delite ni sa kim.
Beli luk leči atletsko stopalo
Beli luk je moćno sredstvo za lečenje gljivica i bakterija. Može se koristiti za spoljašnju i unutrašnju upotrebu. Osim toga, beli luk je prirodni antiseptik i jača imunološki sistem. Napravite oblogu tako što ćete samleti nekoliko čenova belog luka. Izručite ih u pamučnu čarapu i obujte je. Ostavite da deluje tokom noći. Ponavljajte postupak narednih šest dana.
Stefana Ilić
Ostavite odgovor