Maslačak kao lek: 10 razloga da ga koristite češće

Maslačak kao lek 10 razloga da ga koristite češće

Autor:

Redakcija
0 Shares

Maslačak se od davnina koristi kao lek jer sadži obilje materija koje imaju blagotvorna dejstva po organizam. Maslačak (Taraxacum officinale) je poreklom iz zapadne Evrope i može se naći na svim kontinentima. Cveta od marta do maja meseca. Kod starih Grka je bio poznat kao lek za taraksiju očnih bolesti, odakle je izvedeno latinsko ime biljke. Maslačak jača organizam i preporučuje se kao lek za mnoge bolesti. U nastavku teksta saznajte zašto treba da ga koristite što češće.

1. Maslačak je veoma hranljiv

Maslačak je veoma hranljiva biljka puna vitamina, minerala i vlakana. Svi delovi maslačka su korisni za zdravlje. Listovi maslačka se mogu jesti sveži ili kuvani i odličan su izvor vitamina A, C i K. Takođe, sadrže vitamin E, folate i male količine drugih vitamina B grupe. Listovi maslačka obezbeđuju značajnu količinu nekoliko minerala, uključujući gvožđe, magnezijum, kalcijum, mangan i kalijum. 

Koren maslačka je bogat inulinom, vrstom vlakana koja omogućavaju rast zdravih crevnih bakterija u vašem digestivnom traktu. Koren maslačka se suši i od njega se pravi čaj, a možete ga jesti kao i druge korenaste biljke. 

2. Maslačak sadrži moćne antioksidante

Maslačak je pun moćnih antioksidanata što može objasniti mnoga njegova lekovita svojstva. Antioksidanti su jedinjenja koja pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala, molekula koji su proizvod normalnog metabolizma, ali doprinose riziku od hronične bolesti ako nivoi postanu previsoki u vašem telu. Stoga su antioskidanti ključni za održavanje zdravlja vašeg tela. 

Maslačak sadrži visok nivo beta karotena, antioksidanta koji pomaže u zaštiti ćelija od oštećenja i oksidativnog stresa. Cvet maslačka je bogat polifenolima, a poznato je da hrana koja sadrži polifenole štiti od posledica starenja, razvoja kardiovaskularnih oboljenja i metaboličkih bolesti. 

3. Snižava krvni pritisak

Ova biljka se u tradicionalnoj medicini koristi kao diuretik. Diuretički lekovi eliminišu višak tečnosti iz organizma što značajno doprinosi snižavanju krvnog pritiska. Maslačak je bogat kalijumom koji takođe utiče na krvni pritisak. Ipak, potrebna su dodatna istraživanja. 

4. Može da reguliše holesterol i trigliceride

Istraživanja pokazuju da maslačak i njegova jedinjenja mogu pomoći u borbi protiv visokih nivoa holesterola i triglicerida. Studije na životinjama pokazuju da se upotrebom ekstrakta lista i korena maslačka može značajno smanjiti akumulacija triglicerida u masnim ćelijama.

5. Snižava šećer u krvi

Maslačak se preporučuje obolelima od dijabetesa. Zahvaljujući hlorogenoj kiselini i drugim korisnim materijama, maslačak stimuliše proizvodnju insulina iz pankreasa čime se održava nizak nivo šećera u krvi.

6. Maslačak kao lek za dobro varenje

Maslačak kao lek se u narodnoj medicini često koristi za dobro varenje i sprečavanje zatvora. Koren maslačka sadrži prebiotičko vlakno inulin, za koje se pokazalo da sprečava zatvor i podstiče kretanje hrane kroz probavni sistem. Štaviše, sa više od 3 g vlakana po šolji kuvanih listova (150 g), ova biljka može povećati vaš unos vlakana. Vlakna podržavaju pravilnost creva i štite od hemoroida, čira na želucu i drugih problema probavnog trakta.

7. Poboljšava imunitet

Laboratorijske studije pokazuju da maslačak ima antimikrobna i antivirusna svojstva, što može podržati sposobnost vašeg tela da se bori protiv infekcije. Iako su još potrebna dodatna istraživanja, neka aktivna jedinjenja u maslačku takođe štite od različitih štetnih bakterija. 

8. Štiti kosti

Zahvaljujući visokom sadržaju vitamina K i kalcijuma, maslačak štiti vaše kosti. Istraživanja pokazuju da povećan unos lisnatog zelenog povrća bogatog vitaminom K snižava nivo osteokalcina u krvi, proteina koji se nalazi u vašim kostima. Ovo znači da konzumiranje više lisnatog zelenog povrća, kao što je maslačak, može pomoći u sprečavanju gubitka kostiju. Inulin, vlakno koje se nalazi u korenu i listovima maslačka, takođe štiti vaše kosti poboljšavajući varenje i zdravlje creva. Osim toga, neka istraživanja pokazuju da antioksidanti u maslačku igraju ključnu ulogu u zdravlju kostiju i sprečavaju gubitak kostiju smanjenjem oksidativnog stresa. 

9. Maslačak neguje kožu

Maslačak se koristi u tretmanima za negu kože. Dokazano je da maslačak može da zaštiti od oštećenja kože izazvanih sunčevom svetlošću, aknama i starenjem. Koren maslačka povećava stvaranje novih ćelija kože, što može da poboljša izgled vaše kože. Pored toga, ekstrakt maslačka može da smanji upalu i iritaciju kože i da poveća hidrataciju i proizvodnju kolagena. Ovo može biti korisno u prevenciji i lečenju određenih vrsta akni. 

10. Pomaže u gubitku kilograma

Maslačak poboljšava metabolizam ugljenih hidrata i smanjuje apsorpciju masti što dovodi do gubitka suvišnih kilograma. Takođe, hlorogena kiselina, jedinjenje koje sadrži maslačak, smanjuje telesnu težinu, kao i apsorpciju masti i menja nivoe određenih proteina koji učestvuju u kontroli težine. 

Čaj od maslačka
Čaj od maslačka

Čaj od maslačka

Priprema: Po jednu kašičicu suvih listova, cvetova i sitno seckanog korena maslačka prelijte šoljom vrele vode. Ostavite da stoji oko 30 minuta, procedite i pijte 2 šoljice dnevno. 

Čaj možete da napravite samo od osušenih listova maslačka. Dve kafene kašike suvih listova maslačka prelijte šoljom ključale vode i poklopite. Sačekajte 20 minuta, procedite i pijte 2 šoljice dnevno. 

Salata od maslačka

Priprema: Operite i iseckajte sveže listove maslačka, prelijte maslinovim uljem, dodajte malo soli i nekoliko kapi soka od limuna. 

Kontraindikacije

Osobe koje imaju bubrežne ili žučne kamence pre upotrebe maslačka treba da se posavetuju sa lekarom. Oprez se preporučuje i osobama koje su alergične na korov i trave, kao i trudnicama.


Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.