UV zraci podstiču stvaranje melanina, omogućavaju tamnjenje kože, podstiču dobro raspoloženje, aktiviraju stvaranje vitamina D, koji ubrzava razvoj kostiju i povećavaju otpornost organizma. Ali, UV zraci mogu da izazovu mnogobrojna oštećenja kože. Izazivaju pojavu opekotina, fleka, crvenila, stvaranje slobodnih radikala koji utiču na promene u strukturi kolagena i koža gubi sjaj, elastičnost i postaje gruba i izborana. Da biste sve to izbegli, potrebno je da se i pre letovanja dobro pripremite i da na suncu budete veoma oprezni.
Pripremite kožu za sunčanje
Sedam dana pre odlaska na more, uzimajte preparate koji na prirodan način pripremaju kožu za sunčanje i stimulišu pigmentaciju. Ovi preparati pored osnovnog sastojka, betakarotena, sadrže još i likopen i vitamin E.
Takođe, pre nego što odete na more uradite piling lica i tela. Piling će vam pomoći da uklonite mrtve ćelije sa površine kože i da dobijete lepu, ravnomernu boju bez fleka.
Pravila tokom sunčanja
- Izbegavajte boravak na suncu između 10 i 17 časova.
- Preparat za sučanje nanesite na kožu barem pola sata pre odlaska na plažu.
- Preparat za sunčanje mažite na svaka 2 sata.
- Pojavu bora prečićete ako koristite kremu za lice sa zaštitnim faktorom 30.
- Posle kupanja, odmah se istuširajte i nanesite sredstvo za sunčanje.
- Nosite šešir ili kačket sa širokim obodom.
- Ne zaboravite da zaštitite usne. Korišćenjem balzama sa zaštitnim faktorom sprečićete pucanje usana i pojavu herpesa.
- Zaštitite i potiljak, uši, kao i stopala.
Kupite kvalitetne naočare za sunce
UV zraci mogu izazvati opekotine rožnjače, oštećenja mrežnjače, pa čak i slepilo. Kvalitetne naočare za sunce zaustavljaju 60% UVA i 70% UVB zraka. Zato proverite da li stakla imaju odgovarajuće filtere.
Vodite računa o ishrani
Kožu možete zaštititi i pravilnom ishranom. Jedite što više svežeg voća i povrća, posebno žute, zelene i crvene boje jer sadrže betakaroten i druge korisne vitamine.
Pingback: Alergija na sunce | Ženska strana
Pingback: Zašto je neophodan vitamin D? | Ženska strana