Sindrom nadraženih creva

Autor:

Stefana Ilić
0 Shares

Uklonite tegobe koje uzrokuje sindrom nadraženog creva ili iritabilni kolon. Simptomi ovog oboljenja su: grčevi, bol u stomaku, nadimanje, opstipacija, dijareja i pojava sluzi u stolici. Osim ovih, javljaju se i bol u donjem delu leđa, butinama ili karlici, obilne menstruacije, umor, glavobolja, iscrpljenost, bol prilikom seksualnih odnosa, kao i učestala potreba za uriniranjem.

Uzroci sindroma nadraženih creva

Sindrom nadraženih creva nastaje usled nepravilne ishrane: povećanog konzumiranja brze hrane, masti i soli, kao i većeg unosa rafinisanih ugljenih hidrata. Ovo oboljenje se može javiti i zbog infekcije probavnih organa, stresa, nedovoljnog spavanja, pušenja i uzimanja lekova (antibiotici koji menjaju crevnu floru i kolinergici koji nepovoljno utiču na pokretljivost creva).

Pravilna ishrana je rešenje

Jelovnik treba obogatiti biljnim vlaknima, koja poboljšavaju rad creva. Unosite više rastvorivih vlakana iz šargarepe, grejpfruta, pomorandže i krompira. Savetuje se povećano konzumiranje tečnosti, što više voća i povrća, kao i unos jezgrastog voća, mahunarki, i semenki suncokreta i bundeve. Pacijentima se preporučuje konzumiranje jogurta sa procioticima i mlečnih proizvoda sa smanjenim procentom mlečne masti. Probiotici mogu eliminisati loše bakterije, koje su čest uzročnik sindroma nadraženih creva. Treba koristiti maslinovo ulje i integralne žitarice.

Veoma je važno izbegavati mesne prerađevine, začinjenu i masnu hranu, keks, čips, peciva i kolače. Nadimanje ćete sprečiti ukoliko smanjite unos natrijuma i izbegavate kobasice, slaninu, usoljeno meso, konzervisana jela, grickalice i brzu hranu. Nemojte dodavati so već začinjenoj hrani. Konzumirajte krastavce, mlad kukuruz, peršun i koprivu. Kod nadimanja usled problema sa varenjem, treba izbegavati kafu, alkohol i gazirane napitke. Dok jedete, nemojte piti vodu. Tako se razređuju želudačna kiselina i enzimi za varenje, pa se usporava prolazak hrane kroz digestivni trakt. Nakon pola sata posle obroka možete konzumirati vodu. Posle jela nemojte uzimati voće, sačekajte da prođe jedan sat, jer zbog započetog procesa varenja i velike količine voćnog šećera, dolazi do brže fermentacije, pa tako i do poremećaja probave, što dovodi do nadimanja.

Nakon jela dobro je popiti čaj od nane, đumbira, kamilice ili matičnjaka. Na taj način sprečićete stvaranje gasova, osećaj nadutosti i smanjiti bolove i grčeve u stomaku. Začine poput kima, đumbira i kardamona dodajte u obroke.

Terapija

Pošto ne postoji univerzalni lek za ovo oboljenje, lečenje je usmereno ka ublažavanju tegoba izazvanih sindromom nadraženih creva. Savetuje se promena načina života i korišćenje lekova. Kada treba sprečiti najteže simptome, prepisuju se lekovi za smirenje, a kod opasnih napada prepisuju se antidepresivi. U slučaju nekontrolisanog grčenja debelog creva, primenjuju se antispazmodici. Ne preporučuje se korišćenje sredstava protiv zatvora zato što mogu stvoriti zavisnost i oslabiti funkciju creva.

Korisni saveti

  • Uzimajte često manje obroke sa niskim sadržajem masnoće.
  • Neka vaš poslednji obrok bude tri sata pre odloska na spavanje, kako se ne bi opteretio digestivni trakt.
  • Povećajte unos tečnosti (uzimajte češće manju količinu vode).
  • Izbegavajte kafu, alkohol i pušenje.
  • Unosite dovoljno vlakana kroz povrće, voće i mahunarke.
  • Ukoliko je potrebno, smanjite telesnu težinu.
  • Redovno vežbajte.
  • Ako osećate jake bolove u želucu i imate temperaturu, krv u stolici ili povraćanje, obratite se lekaru.
Stefana Ilić

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.