Pravilno izlaganje suncu nije rizik za zdravlje

Autor:

Redakcija
0 Shares

28. jun 2010. godine – Javno-zdravstvena inicijativa „Wellness Program Srbija“ je organizovala Strucni skup „Sunce kao faktor rizika zdravlja“. Cilj Strucnog skupa je bio da se podigne nivo svesti stanovnistva i javnosti o pravilnom izlaganju Suncu, cime bi se uticalo na vecu primenu metoda dermatoloske zastite i prevenciju bolesti koze.

Kozmetika Multiaktiv aktivno ucestvuje u realizaciji Strucnog skupa. „Rado smo se prikljucili organizaciji Skupa, jer vec dugo radimo na edukaciji potrosaca o zastiti koze od stetnih UV zraka. Potrebno je ljude upozoriti na obavezno koriscenje zastitnih proizvoda koji su lako primenjivi, dobrog kvaliteta i nisu rizicni po zdravlje. Upravo su ovo kriterijumi kojih se drzimo kada razvijamo Multiactiv proizvode za negu i zastitu koze od stetnog dejstva UV zraka. U nasem asortimanu proizvoda za suncanje se nalaze mleka, losioni, ulje, kreme i sl. cija je osnovna odlika da sadrze sirovine renomiranih proizvodjaca, kombinacije UVA i UVB filtera, kao i ulja koja u sebi sadrze prirodne UV filtere.“ kaze direktor Multiactiv kozmetike Damjan Korda.

Prema podacima Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, u svetu svake godine od karcinoma koze oboli 2-3 miliona ljudi, dok je u Srbiji broj novoobolelih od menaloma i nemelanomskih tumora koze oko 4400. Smrtnost od ovih oboljenja se u Srbiji od 1970. uvecala 2 puta kod zena i 3 puta kod muskaraca, tako da sada od ovih oboljenja godisnje umre oko 400 ljudi. Srucnjaci sa Instituta isticu i da je najveci rizik od ovih oboljenja u Australiji, SAD i severozapadnoj Evropi. U Australiji cak 2 od 3 stanovnika oboli od raka koze.

Mr Gordana Hasimbegovic, sekretar Udruzenja za trgovinu Privredne komore Srbije, je naznacila da je od velikog znacaja za Srbiju Zakon o opstoj bezbednosti proizvoda, koji je donesen sa ciljem obezbedjivanja visokog nivoa zastite zdravlja i bezbednosti potrosaca koji upotrebljavaju proizvode, kao i Zakon o zastiti potrosaca, kojim ce biti ispunjene obaveze Srbije da primeni evropske standarde u toj oblasti.

Tokom skupa prisutnima su se obratili dr Milan Manojlovic, direktor Doma zdravlja Nis, koji je ujedno i najveci Dom zdravlja u Srbiji i predsednik Udruzenja menadzera primarne zdravstvene zastite, koji je govorio o iskustvima DZ Nis u ovoj oblasti i o projektu Kuca lepote, dr Snezana DJoric, opsta bolnica Bel Medic, sa temom „UV zraci – negativan uticaj na zdravlje i lepotu koze”,  dr Ivana Petrovic, opsta bolnica Bel Medic koja je govorila o zastiti kao najboljem nacinu prevencije starenja i ostecenja koze, Mr sci med dr Ana Jovicevic, sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, sa temom „Sunce i  tumori koze“, dipl. ing. Marijana Spasenic i dipl. ing. Jelena Lazarevic, iz kozmetike Multiactiv  su govorile na temu „Nega i zastita koze od stetnog dejstva UV zraka”, kao i Natasa Davidov, iz casopisa Cosmopolitan koja je predstavila akciju casopisa Safe Sun.

Svi govornici su se slozili da je preventivna zastita neophodna, kao i da moderni trendovi i navike umnogome uticu na ponasanje stanovnistva. Ucesnici su se slozili da bi i drzava trebalo da se ukljuci u kontrolu nekih tretmana koji mogu da izazovu i negativne posledice, medju kojima je svakako i koriscenje solarijuma.

1 2 31
Generalni pokrovitelj:

multiaktiv

Generalni medijski pokrovitelji:
cosmopolitan mens health
Medijski partneri i prijatelji skupa:

medijski parneri i prijatelji skupa

Na Strucnom skupu ce govoriti i dr Milan Manojlović iz Doma zdravlja Nis o iskustvima u Domu zdravlja Nis iz ove oblasti i projektu Kuca lepote, kao i Natasa Davidov, glavna i odgovorna urednica casopisa Cosmopolitan koja ce govoriti o „Akciji casopisa Safe Sun“.


1 Komentar

  1. D Zabaljac Reply

    Imam 13 godina. Ove godine sam bila na moru a sve je bilo dobro do poslednjeg dana.Išla sam po dnu mora u plićaku, sve gok mi voda nije došla do glave. Osetila sam užasnu jezu i jako sam se uplašila, pobegla sam na plažu. Kasnije sam se vozila gumenim čamsem na naduvavanje i otišli smo u dubinu. Pitala sam deku (bio je sa mnom) koliko je duboko i da li mogu da skočim. Pošto se videlo dno, ja sam skočila, ali čim sam skočila i nisam osetila tlo pod nogama, počela sam da drhtim i brzo uskočila u čamac. Kada smo se vratili kući, išli smo na jezero. Plivali smo svi, ali ja jednostavno nisam mogla dalje u dubinu, iako mi je voda bila do struka. Takođe sam nekoliko puta sanjala more, dubinu, da tonem… Neki dan sam gledala na Google maps more, plažu, i opet sam drhtala i uplašila se jako.-….. ŠTA DA RADIM :OOOO

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.