U aprilu konctentracija polena u vazduhu dostiže nivo koji dovodi do alergije. Alergija može da zahvati sluzokožu, kožu, sluznicu gornjih ili donjih disajnih puteva. Dovoljno je nekoliko minuta ili časova od kontakta sa alergenom da bi se pojavili simptomi polenske alergije. Lekari savetuju da u vreme cvetanja izbegavate boravak u prirodi.
Simptomi polenske alergije
- Oči: svrab, crvenilo;
- Nos: zapušenost, kijanje;
- Koža: otok, osip, crvenilo;
- Pluća: otežano disanje, suvi kašalj.
Lečenje polenske alergije
Ako se ne leči kako treba, polenska alergija može da se spusti u bronhije, pluća i da najzad pređe u astmu. Prilikom lečenja koriste se antihistaminici koji imaju ulogu da umire receptore i spreče ispoljavanje alergijske reakcije. Kod težih oblika infekcije prepisuju se kortikosteroidne kapi. Pomenućemo i imunoterapiju. Najpre se prik-testovima odredi koji polen dovodi do alergijske reakcije. Potom se od tog polena sprave tri vrste rastvora, koji se u vidu potkožnih injekcija daju pacijentu. Osobe koje imaju alergijski rinitis mogu postati astmatičari, i zato je neophodno da se leče adekvatnom terapijom. U težim slučajevima mogu se razviti polipi u nosu i alergijski sinusitis i tada je neophodna hirurška intervencija. Treba spomenuti da osobe koje su alergične na polen imaju veći nivo imunoglobulina E (IgE) u krvi.
Alergija na polen može biti i nasledna. Tokom života ona može nestati jer imunološki sistem može da stvori otpornost na alergene.
Prevencija polenske alergije
- Izbegavajte boravak na otvorenom u kasnim popodnevnim satima;
- Nosite naočare za sunce;
- Perite kosu svako veče jer se polen zadržava u vlasima;
- Često menjajte odeću i posteljinu;
- Ne otvarajte prozore tokom dana.
Ostavite odgovor