Osvežite od zime umornu kožu, kosu i telo

Autor:

Maja Stojanović
0 Shares

Toplota se koristi za negu kože i kose. Zahvaljujući toploti blagotvorne supstance bolje prodiru u kožu, odnosno kosu, a istovremeno se i njihovo dejstvo tako pojačava. To možete primeniti i kod kuće, i tako posle dugog zimskog perioda oporaviti i ulepšati svoju kožu i kosu.

Toplota širi kapilare u koži i time se pojačava njena prokrvljevnost. Ćelije se bolje snabdevaju kiseonikom i hranljivim materijama, a štetne materije se brže odstranjuju. Toplota širi pore i kao omekšivač deluje na sloj masnoće na površini kože. Tako sastojci preparata za negu lakše prodiru u kožu. Ona opušta napete mišiće, ublažava sitne bore i koža na opuštenom licu izgleda zategnutija.

Obloge za umornu kožu

Suvoj koži više prija vlažna (vodena para) od suve toplote (sauna). Vlagom se napaja površinski sloj, dok joj suv vazduh (sauna) oduzima vlagu. Ako patite od proširenih kapilara izbegavajte parenje lica i stavljanje toplih obloga. Ovakvoj koži odgovaraju mlake obloge.

Vlažne tople obloge (od pamuka, lana) deluju slično kao para. Pokrivenu glavu u ovom slučaju ne morate držati nad posudom, već jednostavno s oblogom na licu možete ležeći da se opustite. Sama toplota pojačava prokrvljenost kože i otvara pore. Koža tako omekšava i dobija ružičastu boju. Dejstvo toplote može još više da se pojača dodavanjem pojedinih sastojaka, i time mogu da se odstrane i neke manje mane na koži.

Za masnu i nečistu kožu:

Napravite pola litra čaja od žalfije, kamilice, timijana ili ruzmarina; posle 10 minuta procediti; maramicu ili komad gaze potopiti u ovaj čaj, iscedite je toliko da ne kaplje i držite na licu dok se ne ohladi.

Za suvu i iritiranu kožu:

Dve kašike osušenog cveta sleza, nevena ili kamilice preliti sa pola litra ključale vode; posle 10 minuta procediti; stavite oblogu na lice isto kao u prethodnom primeru (umesto bilja za obloge možete koristiti i odgovarajuća eterična ulja).

Kosa

Toplota je delotvorna u nezi kose jer omogućava da vredne supstance prodru u njene dublje slojeve. Na tome se i zasniva dejstvo toplih uljanih kura za kosu koja se zagrevaju u posudi u toploj vodi, a njihov učinak je bujnija i sjajnija kosa. Napravite sami pakovanje za povratak sjaja kosi: dve kašike čičkovog ulja postepeno umešajte u žumance i, na kraju, umešajte i dve – tri kapi eteričnog ulja lavande ili limuna. Masu rasporedite u opranu i peškirom prosušenu kosu pa je prekrijte plastičnom kapom za kupanje i obmotajte toplim peškirom. Masnu kosu potrebno je svakodnevno prati (10 dana) žumancetom. Onda je (ponovo 10 dana) perite svakog drugog i na kraju svakog trećeg dana. Posle svakog pranja kosu isperite mešavinom sirćeta (dva centimetra u čaši od dva decilitra) i vode. Žumance je delotvorno i u terapiji suve kose rascvetalih krajeva s tim što se kosa pere po potrebi, i obavezno „pakuje“.

Ruke i nokti

Ako su vam ruke, uprkos redovnoj nezi ispucale, nokti slabi, povremenom primenom kupke koju ćete sami pripremiti koža se oporaviti i omekšati, a nokti ojačati. Tri kašike sušenog rastavića prelijte šoljom ključale vode. U malo prohlađenom čaju koji ne treba procediti, nekoliko minuta treba kupati ruke. Posle toga ih tapkanjem malo osušite i dobro namažite kremom za negu.

Stopala

Maslinovo ulje, morska so i eterično ulje ruzmarina je mešavina prirodnih sastojaka za trljanje hladnih stopala i odstranjivanje zadebljanja na koži. Primenom ovog pilinga masiraju se refleksne zone na tabanima čime se podstiče protok energije kroz telo. U punu šaku morske soli umešajte malo maslinovog ulja i dve kapi eteričnog ulja ruzmarina. Ovom kašom istrljajte cela stopala.

Masaža tela toplim uljem od susama

Ovom masažom podstiče se protok krvi, koža omekšava, smiruju se nervi. Potrebno je „zrelo“ ulje od susama, a to znači da ga u jednoj posudi treba zagrejati do 110 stepeni. Znaćete da je tu temperaturu dostiglo po tome što će tada početi da „pucketa“. Najbolje je odjednom zagrejati 100g ulja i sve preručiti u jednu bočicu. Onda, za svaku masažu potrebnu količinu (30g) treba zagrejati do temperature tela u činijici stavljenoj u toplu vodu. Malo ulja kružnim pokretima utrljajte u kožu glave. Zatim „krenuti“ do stopala. Pritisak treba da bude takve jačine da prija telu. Veće površine (vrat, ruke, leđa, grudna kost, zadnjica, noge) masiraju se uzdužnim pokretima gore – dole, a čelo i brada vodoravnim prema stranicama. Zglobove, slepoočnice, obraze, oko grudi i stomak treba masirati kružnim pokretima. Ne treba zaboraviti ni šake, ni stopala: s gornje i donje strane treba ih blago ukrug gnječiti. Nakon masaže preporučuje se odmor od 10 minuta kako bi koža pre tuširanja upila ulje.


1 Komentar

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.