Nega kože zimi: Sve što bi trebalo da znate!

Nega kože zimi

Autor:

Maja Stojanović
0 Shares

Nega kože zimi može biti veoma jednostavna ako se oslonite na naše savete. Hladno zimsko vreme doprinosi crvenilu, iritaciji, neprijatnom isušivanju i perutanju kože lica, tela i ruku. Usled jakog vetra i hladnoće dolazi do isušivanja kože, pa se luči manje sebuma, što uzrokuje peckanje i svrab kože. Kako bi koža u zimskom periodu ostala hidrirana, meka i glatka, neophodna je nega. Kada nastupe hladniji dani, lagane losione i kreme poželjno je zameniti masnijim.

Lice i nega kože zimi

Nega kože lica zimi nije ista kao ona koju primenjujemo u toku leta. Poželjno je uraditi piling da biste uklonili gornji, dehidrirani sloj kože i oslobodili pore od nečistoća i viška sebuma. Tako ćete omogućiti kozmetičkim preparatima da prodru u dublje slojeve derma. Hidratantna krema za lice treba da sadrži hijaluronsku kiselinu, koja doprinosi hidrataciji i ojačava funkciju barijere kako bi sprečila gubitak vlage. Pored hijaluronske kiseline, treba da ima i visok sadržaj masnih kiselina i komponente prirodnih vlažećih faktora kao sto su urea, glicerol, alfa hidroksilna kiselina i SPF faktor. Jednom nedeljno, nakon čiscenja lica, inhalirajte se čajem od aromatičnog bilja (lavande ili kamilice). Tako će kroz otvorene pore, u kožu ući minerali, flavonoidi i eterična ulja koja popravljaju kvalitet kože. Prilikom pranja lica koristite mlaku vodu. 

Nega tela tokom zime

Nega tela tokom zime

Duge tople kupke tokom hladnih zimskih dana treba izbegavati jer dodatno isušuju vašu kožu.  Koristite blaga sredstva za tuširanje i mlaku vodu. Ulja za tuširanje nežno čiste kožu, ne isušujući je i ne uzrokujući iritacije, zatezanje, svrab i peckanje. Nakon tuširanja, telo osušite nežnim tapkanjem peškirom, a ne grubim i brzim trljanjem. Posle tuširanja, mažite se hidratantnim mlekom ili uljem koje će nahraniti kožu i sprečiti njeno perutanje i isušivanje. 

Nega ruku zimi

Nega ruku zimi

Hladnoca, vetar, nagle promene temperature iz hladnog u toplo dovode i do pojacanog sušenja kože ruku. Ruke su, pored lica, najizloženiji deo tela i zato je važno da im pružite adekvatnu negu. Pošto je siromašna lojnim žlezdama i prirodnim masnoćama, koža zimi postaje gruba, hrapava i ispucala. Nedostatak vlage je krivac za ovakvo stanje ruku. Osnovna funkcija kože je njena barijerna uloga, koja štiti od dehidratacije. Što je barijera slabija, skloniji ste simptomima kao sto su svrab, ispucala koža, ekcem i upale. Vazduh je zimi hladan i suv, pa tako doprinosi smanjenju zaštitnih lipida ove barijere, javlja se isparavanje i gubitak vlage, koža puca i postaje suva.

Kako biste sprečili isušivanje ruku u zimskom periodu, potrebna je odgovarajuća hidratantna krema za ruke. Funkcija joj je da zaštiti kožu od nepovoljnih spoljnih uticaja i smanji dehidrataciju. Krema za ruke obezbeđuje važne sastojke koji neguju i hrane ruke. U zimskom periodu, narocito se izdvajaju emolijensi i ovlaživači (humektanti), a pogodni su i preparati s dodatkom glicerola i linoleinske kiseline. Nanesite kremu za ruke nakon svakog pranja i nosite rukavice da biste zaštitili ruke dok perete sudove ili čistite po kući. Možete staviti pamučne rukavice nakon nanošenja hidratantne kreme da biste pomogli vašoj koži da apsorbuje kremu. 

Zimska nega usana

Zimska nega usana je posebno važna. Koža na usnama je osetljiva, tanka i lako gubi vlagu, što dovodi do suvih, ispucalih usana. Piling usana se radi da bi usne bile mekane i da izgledaju lepo. On treba da bude blag, nikako agresivan. Koristite balzame na bazi pčelinjeg voska i lanolina, koji hidriraju kožu i čine je mekšom. Pre spavanja, na usne možete namazati deblji sloj pantenol masti.


Jedan Ping

  1. Pingback: Saveti za negu kože zimi: 5 proizvoda koje ne treba da koristite u zimskoj sezoni | Ženska strana

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.