Izlaganje sunčevim zracima može uzrokovati promene na koži i nastanak jednog od najzloćudnijih karcinoma. Saznajte kako da smanjite rizik od nastanka melanoma.
Bezbedno sunčanje
Izbegavajte intenzivno sunčanje, a posebno boravak na suncu u periodu od 10 do 17 časova. Takođe, treba znati da vas hladovina neće zaštititi od UV zračenja. Redovno pratite koliki je UV indeks.
Jedite crnu čokoladu
Dnevno pojedite dve kockice crne čokolade. Tako ćete zaštititi svoju kožu od štetnog dejstva UV zračenja.
Izbegavajte solarijum
Upotreba solarijuma je veoma opasna. UVA zraci koje oni emituju prodiru duboko u kožu i stvaraju prekancerogene lezije. Kod osoba koje koriste solarijum pre tridesete godine života, rizik za nastanak melanoma povećava se za 65%.
Hrana štiti od melanoma
Konzumirajte namirnice koje smanjuju rizik od nastanka melanoma. To su: zeleni čaj, brokoli, celer, mahunarke, mlečni proizvodi, paradajz, boranija, praziluk, crni luk, peršun, riba, piletina, grožđe, jabuke, višnje i vino.
Upotrebljavajte kreme sa zaštitnim faktorom
Upotreba zaštitnih krema za sunčanje je obavezna. Zaštitne preparate treba koristiti i prilikom svakog dužeg boravka na otvorenom: šetnja, vožnja automobilom i slično. Takođe, nosite šešir sa velikim obodom, odeću dugih rukava i nogavica i naočare koje pružaju zaštitu od sunca.
Prepoznajte melanom
Redovni samopregledi su od izuzetnog značaja za rano otkrivanje melanoma. Obratite pažnju na moguće promene u izgledu mladeža i fleka.
- Asimetričan mladež.
- Nepravilne ivice mladeža (iskrzane, uzdignute, isprekidane ivice).
- Prečnik veći od 6mm.
- Promena boje mladeža (lezije mogu biti tamne i višebojne).
- Bol, svrab, krvarenje iz mladeža, kao i ranice koje ne zaceljuju.
Redovne posete lekaru
Redovni kontrolni pregledi su veoma značajni. Ukoliko se otkrije na vreme, svaka bolest se može izlečiti.
Maja Stojanović
Ostavite odgovor