Iako ima odličnu moć regeneracije, jetra je podložna bolestima koje nisu bezazlene. Velika količina masne i pržene hrane (krofne, pomfrit, čips) i konzumiranje alkohola šteti jetri. Zdrave životne navike i pravilna ishrana sačuvaće ovaj veoma važan organ.
Zeleno povrće
Spanać, rukola, radič i drugo tamozeleno povrće štite jetru od slobodnih radikala. Ovo povrće obiluje hlorofilom koji apsorbuje toksine iz krvotoka. Takođe, zeleno povrće je dobar izvor vlakana i poboljšava varenje.
Sikavica
Ova biljka štiti jetru od različitih bolesti. Najznačajniji sastojak sikavice je silimarin – antioksidans značajan za regenraciju i očuvanje jetre. Ovaj sastojak je čak deset puta jači od vitamina E.
Artičoka
Artičoka sadrži silimarin i inulin. Ovo povrće štiti jetru i podstiče njenu regeneraciju. Ukoliko često konzumirate artičoku, smanjićete nivo holesterola i masnoće i oslobodićete se opstipacije. Inulin je hrana za „dobre“ bakterije u debelom crevu i neutrališe toksine u jetri. Artičoka je značajna i zbog podsticanja proizvodnje žuči.
Beli luk
Beli luk sadrži alicin i selen koji doprinose čišćenju jetre. Takođe, beli luk doprinosi neutralisanju toksina. Poznat je i po tome što smanjuje nivo lošeg holesterola i povećava nivo dobrog holesterola.
Cvekla
Redovno konzumiranje cvekle i soka od cvekle je efikasan način za ćišćenje jetre. Cvekla je bogata betainom koji stimuliše ćelije jetre. Takođe, sokovi od šargarepe i radiča su korisni za zdravlje jetre.
Jagode, banane, maline, višnje…
Unosite što više svežeg voća, poput jagoda, malina, višanja, banana, šljiva, jabuka i krušaka. Voće je bogato korisnim materijama kao što su pektin i kalijum. Takođe, smanjite unos masnoća u organizam i zamenite ih zdravim mastima iz jezgrastog voća i avokada.
Čičkovo mleko
Sok iz čička obiluje flavonoidima koji štite ćelije jetre od oštećenja sprečavajući apsorpciju otrova. Ovo mleko je sastavni deo tonika za jetru.
Sladić i maslačak
Sladić i maslačak su lekovi iz prirode koji čuvaju zdravlje jetre. Istraživanja dokazuju da sladić ili slatki koren neutrališe toksine u jetri. Maslačak se koristi kod upale jetre, hepatitisa, jetrenih kamenaca, insuficijencije jetre… Mogu se koristiti svi delovi biljke, ali je najbolji koren. Lišće maslačka se koristi kod bolesti bubrega.
Maja Stojanović
Ostavite odgovor