Gastritis je nespecifična upala sluzokože želuca. Ova veoma česta bolest nastaje zbog nezdrave i preobilne ishrane, stresa, konzumiranja alkohola, pušenja, kao i nekontrolisane upotrebe jakih lekova za smirenje.
Vrste gastritisa
Postoje nekoliko vrsta gastritisa. Akutni gastritis se javlja iznenada i praćen je bolom i osećajem težine u gornjem delu stomaka (bol se pojačava ili smanjuje nakon uzimanja hrane), mučninom, nadutošću, podrigivanjem i povraćanjem. Postoji i opasniji oblik ove bolesti – hronićni gastritis. Uzročnik ove vrste gastritisa je bakterija helikobakter pilori koja oštećuje sluzokožu želuca. Pokušavajući da se zaštite od „agresora“, ćelije želuca pojačano luče kiselinu i time pospešuju upalu. Uzročnik hroničnog gastritisa mogu biti i gljivice i virusi. Hronični gastritis se razvija postepeno, a njegovom nastanku doprinose nervoza, stres i pušenje. Ova bolest ne sme da se zanemaruje jer postoji rizik od pojave čira na želucu ili dvanaestopalačnom crevu. Tegobe koje prate hronični oblik ove bolesti su slučne tegobama akutnog gastritisa. Na bolest ukazuju još i malaksalost, slabost, uporne vrtoglavice, kao i gubitak apetita.
Lečenje gastritisa
Lečenje gastritisa zavisi od uzroka bolesti. Dijagnoza se postavlja gastroskopskim pregledom. Može se uzeti i uzorak tkiva sluznice želuca koji se šalje na patohistološku obradu. Zatim se prepisuje terapija. Uz adekvatnu terapiju akutni gastritis se brzlo leči, dok lečenje hroničnog gastritisa može trajati i 3 godine.
Pored odgovarajuće terapije, veoma je važna i pravilna ishrana. Treba izbegavati masnu, obilnu i začinjenu hranu, kao i kafu i gazirane napitke. Zabranjene su cigarete, vruća, preslatka, ali isto tako i veoma hladna jela. Mogu se koristiti čajevi od kamilice, nane, belog sleza i kantariona jer ublažavaju tegobe gastritisa. Potrebno je izbegavati mesne prerađevine i mleko, a savetuje se konzumiranje jogurta ili probiotika.
Maja Stojanović
Ostavite odgovor