Čuvari lepote

Autor:

Marija Stojanović
0 Shares

Kozmetički preparati sadrže sastojke koji odgovaraju određenim tipovima kože. Nega lica i tela biće svakako efikasnija ukoliko saznate koji su najpotrebniji vašoj koži.

Alfa hidroksilna kiselina (AHA) – poznata je kao voćna kiselina, a deluje tako što raskida proteinske veze izumrlih ćelija na površini kože i otkriva svež sloj ćelija.

Alantoin – prirodna supstanca sa funkcijom stimulacije i zaštite kože.

Aloja – prirodni biljni ekstrakt pustinjske biljke aloja vera. Sadrži vitamine B grupe, kalcijum, magnezijum, hlor, enzime… Vlaži kožu i pomaže obnavljanju sluzokože.

Bisabolol – sastojak u ulju kamilice. Deluje umirujuće i protivupalno.

Bademovo ulje – koristi se za prehranjivanje kože zbog ćega čini osnovu većine krema za negu suve kože.

Esencijalna ulja – biljna ulja koja se dobijaju destilacijom odabranih delova biljke. Ulaze u sastav krema ili se koriste čišta za aroma terapiju. Ružino ulje hidrira, jasmin podmlađuje, a kamilica umiruje.

Elastin – Protein koji omogućava elastičnost kože. Vremenom, fibrozni elementi kolagena i elastina zajedno, formiraju elaston: kruto tkivo na kome ni kreme ni vežbe nemaju nikakvog uticaja.

Grožđe – sadrži polifenole, antioksidante koji usporavaju starenje ćelija. Grožđana voda i grožđani šećeri su odlični za hidriranje. Crno grožđe sadrži reservatol koji je važan jer poboljšava mikrocirkulaciju i stimuliše proizvodnju kolagena.

Hidrolipidni film – poznat je i kao kiseli pokrivač, jer održava prirodnu vlažnost kože. Sastoji se od sebuma (ulja – otuda termin seboreja za masnu kožu) i vode.

Hijaluronska kiselina – jedno od najšire upotrebljavanih sredstava u sastavu gotovo svih preparata za zaštitu kože, jer ima važnu osobinu da apsorbuje i zadržava vodu. Poznata je i kao punjač koji može da poveća usne kada se ubrizga pod kožu, a smanjuje i duboke bore.

Jabuka – pomaže procese hidratacije i pročišćavanja kože. Zateže i skuplja pore, pa je odlična za negu masne kože.

Kofein – blag stimulativan alkaloid sa diuretičkim i analgetičkim efektima. Podstiče cirkulaciju i drenažu limfe.

Kolagen – protein vezivnog tkiva koji utiče na elastičnost, čvrstinu i zategnutost kože. Štiti kožu i pruža joj osećaj mekoće nakon nanošenja.

Limun – regeneriše ćelije, reguliše lučenje lojnih žlezda i deluje antibakterijski (pa je značajan za masnu kožu). Voćne kiseline iz limuna doprinose boljoj hidrataciji kože i izbeljuju pigmentacione fleke.

Linoneinska kiselina i gama linoleinska kiselina (GLA) – veoma masna kiselina koja je poznata kao vitamin F. Ima vitalnu ulogu u očuvanju elastičnosti ćelijske membrane. Koža sa nedostatkom vitamina F je suva, gruba i perutava.

Maslinovo ulje – ima antioksidantna svojstva, pa štiti od UV zračenja tako što sprečava štetno dejstvo slobodnih radikala izazvanih sunčanjem. Ali, maslinovo ulje ne sadrži zaštitni faktor i ne može da zameni sredstvo za sunčanje.

Neven – smanjuje zapaljive procese na koži i sluzokoži i pospešuje zarastanje tkiva. Deluje i antibakterijski, analgetski, hidratantno i antiseptički.

Pantenol (vitamin B5) – deluje tako što stimuliše vlastite odbrambene mehanizme kože i smanjuje njenu osetljivost.

Q10 – jedan od koenzima koji je bitan činilac ćelijskog sistema za disanje i moćan antioksidant. Podiže nivo energije u ćeliji i štiti je od slobodnih radikala.

Retinil palmitat – podstiče proces obnavljanja ćelija, tako što omogućava prolaz novoformiranih ćelija iz dubljih ka površinskim slojevima.

Retinol (vitamin A) – upotrebljava se za regeneraciju oštećene kože jer podstiče ćelijsku produkciju u sredstvima za smanjenje bora.

Voda – najrasprostranjeniji sastojak kozmetičkih preparata. Važno je napomenuti da je u spoljnim slojevima kože dovoljno 10% vode za normalnu hidriranost.


Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.