Berite bokvicu jer je veoma dragocena biljka. Bilo da je u pitanju ženska (širokih listova) ili muška (uskih listova), bokvica je idealna za ovo doba godine jer pomaže u čišćenju organizma od viška toksina. U ishrani se najčešće koriste listovi ove biljke, a retko cela biljka i koren. Sada je pravo vreme da pripremate salatu, čorbu ili čaj od bokvice.
Šta leči bokvica?
Listovi ove biljke sadrže vitamin C, pektin, limunsku kiselinu, enzime, tanine, heterozide, saponine, saponozide… Seme bokvice sadrži sluz, belančevine i šećer. Bokvica se koristi kao lek protiv čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu, čisti krv, poboljšava apetit, pomaže u lečenju kašlja, astme, bronhitisa i tuberkuloze. Prirodni je antibiotik jer se u njenom sastavu nalazi supstanca aukubin, pa se savetuje za lečenje različitih infekcija. Ima antibakterijsko dejstvo. Čaj od bokvice treba da konzumiraju one osobe koje boluju od katara želuca, divertikuloze, grčeva i proliva. Ova biljka pomaže u slučaju bolesti bubrega, jetre, obilnih menstruacija i hemoroida. Osobe koje imaju hemoroide mogu, pored konzumiranja čaja, koristiti i mast na bazi bokvice. Zahvaljujući alantoinu, bokvica se koristi kod brojnih kožnih upala i bolesti (ekcem, akne, rozacea, lišajevi i čirevi). Listovi bokvice leče posekotine, ubode stršljena, osa, pčela…
Recepti
Čaj od bokvice
Čaj od bokvice pripremite na sledeći način: kašičicu suve bokvice prelijte sa 2,5 dl ključale vode, sačekajte 5 minuta, procedite i pijte 2 puta dnevno.
Bokvicom protiv uboda stršljena
Potrebno je: 5 kašika sitno iseckanog lista bokvice i 5-6 listova bokvice. Iscedite sok iz bokvice i oko sat vremena kvasite mesto uboda. Zatim, omotajte mesto svežim i opranim listom bokvice i pričvrstite zavojem. List menjajte svaki drugi sat.
Protiv bolova u uhu
Sok od sveže bokvice je efikasan protiv bolava u uhu. Nakapajte u uho nekoliko kapi soka od bokvice.
Maja Stojanovic
Ostavite odgovor