Zimsko odevanje dece

Autor:

Redakcija
0 Shares

Od prvog dana rođenja deteta treba brinuti o njegovoj odeći. Međutim, od samog početka dete ne treba navikavati na previše odeće, niti ga previše utopljavati, jer će telo tako izgubiti sposobnost da se prilagodi promenama temperature, pa su i prehlade češće.

zimska odeca bebaNajbolji pokazatelj da je bebi hladno nisu ruke već boja lica. Ukoliko je detetu hladno, rumena boja sa obraza nestaje, a dete je nemirno. Zbog straha od prehlade, mnoge majke izbegavaju da decu zimi izvode u šetnju, pa se to kod njih odmah vidi po bledom tenu i nedostatku apetita. Tokom hladnih dana bebu je najbolje izvesti iz kuće oko podneva, a šetnja može da bude i duža od jednog sata. Vlažan i hladan vazduh je opasniji od suvog vazduha iste temperature, naročito ako još duva i vetar. Međutim, kada je temperatura i ispod nule dete težine iznad 5kg može ostati na zaklonjenom osunčanom mestu sat ili dva, pod uslovom da je dovoljno utopljeno.

Osnovno pravilo zimskog odevanja za malo stariju decu je slojevitost sa što komotnijom odećom. Telo ne sme biti sputano u potretu, koža mora slobodno da diše kako bi se stvorio zaštitni toplotni sloj vazduha. Pri tome treba izbegavati odeću od sintetičkih vlakana, osim kada je reč o gornjim delovima odeće koji štite od vlage i vetra. Sve što je u dodiru sa dečijom kožom bolje je da bude od pamuka i to takvog koji može da se iskuvava. Ovo važi kako za odeću koju dete nosi preko dana, tako i za onu u kojoj provodi noć.


Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.