Kako do zdrave i lepe kose

Autor:

Maja Stojanović
0 Shares

Zdrava, gusta i duga kosa preduslovi su za dobar izgled. Bitno je da znate šta je vašoj kosi potrebno da bi ona izgledala što bolje. Duga kosa je lepa samo ako je zdrava i sjajna. Bolest dlake može se pojaviti usled stresa i poremećaja metabolizma. Sunce, duvanski dim i zagađen vazduh ostavljaju trag na kosi i utiču na njenu lepotu. Što se tiče opadanja kose kod žena utiče genetika, menopauza, trudnoća kao i korišćenje raznih hemijskih preparata. Nepovoljni spoljašnji uslovi, smanjen unos vitamina, minerala i amino kiselina šteti strukturi dlake i oštećuje folikul.

Da bi kosa bila zdrava moramo pravilno da se hranimo. Šta to znači? Neophodan je unos minerala i vitamina, naravno i proteina, ali i hrana koja je bogata materijama koje biohemijskim procesima vezuju za sebe slobodne radikale. Pojačajte unos crvenog voća – borovnice, ribizle, jagode.

Težak umni rad može dovesti do pojačanog opadanja kose. To je veliki zdravstveni problem, a može biti i posledica genetskih predispozicija. Kosa se prvo tanji, gubi elastičnost i sjaj, a onda počinje i da opada. Kod žena se to dešava u menopauzi, kada se količina esterogena u organizmu smanjuje a povećava se nivo muškog polnog hormona testerogena. Androgeni hormon utiče na koren dlake i dovodi do njenog slabljenja i do opadanja.

Kosu perite od temena prema vrhovima i nemojte je vlažnu skupljati na vrh glave. Da biste uklonili nečistoću s temena i kose šampon umasirajte u teme, a onda po celoj kosi. Nemojte agresivno da trljate kosu jer ćete je tako oštetiti. Ne pravite obilnu penu jer je efekat manji. Neka šampon deluje nekoliko minuta, a onda kosu isperite. Za raščešljavanje mokre kose koristite češalj sa širokim zupcima, mada bi bilo bolje da sačekate da se potpuno osuši. Kosu isperite hladnom vodom, a fen koristite samo ako vam je neophodan.

Nemojte preterivati sa proizvodima za oblikovanje kose. Kosa koja izgleda prirodno i ima punoću je lepša. Ona je pokazatelj zdravlja ali i lepote. Ako imate perut kosu nemojte prati toplom vodom, jer ćete tako iziritirati kožu glave. Koristite mlaku vodu. Koži glave najviše odgovara ishrana voćem i povrćem, integralnim žitaricama, maslinovo i laneno ulje.

Prstima masirajte kožu glave, krećući se od korena kose ka čelu, a onda ka temenu i potiljku. Uhvatite resice uha kažiprstom i palcem i masirajte ih oko 3 minuta. Tako ćete se osloboditi napetosti. Masirajte i lice, krenite od središnjeg dela lica i krećite se ka ušima, vilici i slepoočnicama.

Kad – tad duga kosa će, ako se ne neguje na pravi način, početi da „cveta“. Proces listanja kreće od krajeva dlakeka njenom korenu, tako da polako zahvata i zdrave delove. Kosa neće izgledati samo estetski ružno već je i nezdrava. Za preventivu uradite sledeće. Pokvasite kosu, pramen po pramen povucite napred i odsecite iznad rascvetanih delova. Svaka žena koja ima dugu kosu susrela se sa problemom zvanim „ispucali krajevi“. To možete uraditi i same. Sagnite se, počešljajte kosu preko glave, krajeve navlažite i odsecite iznad oštećenih i ispucalih delova. Možete i šiške skratiti same. Šiške pročešljajte ka obrvama, a ostatak kose pričvrstite gumicom ili šnalama. Onda između dva prsta uhvatite pramen šiški i zategnite ga. Makazama odsecite pola centimetra ispod obrva. Na kraju, isčešljajte ponovo kosu  i proverite da li su krajevi ravno isečeni.


Jedan Ping

  1. Pingback: Jesenja nega | Ženska strana

2 Komentara

  1. ana90 Reply

    Mozete li mi reci nesto vise o nezi guge kose? Npr koje su to prirodne supstance koje pogoduju kosi? Da li nesto mogu sama da napravim itd. Cula sam da su dobre ad kapi. Ali u zadnje vreme mi je kosa tanja i nema tezinu (ne pada lepo) kao pre, pa da sa ad kapima ne dobijem kontra efekat… Unapred zahvalna

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.