Efikasni čajevi

Autor:

Maja Stojanović
0 Shares

Čajevi su u hladnim danima delotvorni kod prehlada i oslabljenog imuniteta. Antioksidansi u čaju smanjuju nivo holesterola, poboljšavaju kardiovaskularno stanje i pomažu da se odbranite od nekih vrsta kancera. Čaj sadrži kofein koji u kombinaciji sa taninom daju snagu, ukus i aromu. Šolja čaja krepi i budi organizam nakon ispijanja, i njegovo dejstvo traje duže vreme i prolazi postepeno, za razliku od kafe koja nas odmah razbudi, ali prestanak njenog dejstva je svakako osetan. Za razliku od kafe, čaj smiruje napetost želuca i digestivnog trakta. On je idealan za otklanjanje zamora, za „čišćenje misli“ i pojačavanje kognitivnih sposobnosti.

Postoji više hiljada vrsta čajeva. Predlažemo čajeve koje bi trebalo da pijete jer blagotvorno deluju na organizam. Izbor je vaš!

Zeleni i crni čaj. Potiču od iste biljke ali im je sastav drugačiji i sadrže različite antioksidante. Najefikasnija zaštita od bolesti je ako pijete obe vrste čajeva. Zeleni čaj sadrži agense koji su veoma efikasni u borbi protiv malignih ćelija, a zbog većeg prisustva kofeina, mnogi ljudi koriste ga umesto jutarnje kafe. On sprečava nastanak raka dojki, pluća i digestivnog trakta. Flavonoid u crnom čaju smanjuje rizik od srčanih bolesti. Čajevi čuvaju kosti. Takođe, ovi čajevi sadrže vitamine (A, B, C) i minerale pa se smatra sredstvom za čišćenje organizma.

Kamilica. Čaj od kamilice deluje umirujuće na organizam, ublažava upale i olakšava disanje. Kamilica je poznata po tome što otklanja smetnje u organima za varenje i sprečava nadutost. Koristi se kao antiseptik za gljivične i bakterijske infekcije.

Hibiskus. Bogat je flavonoidima pa je koristan za jačanje organizma. Hibiskus pomaže u regulisanju krvnog pritiska kod osoba sa blagom hipertenzijom.

Nana. Čaj od nane se koristi kao prirodni lek za umirenje i zato je odlično rešenje za nesanicu. Takođe je značajan kod mentrualnih i klimakteričnih tegoba. Nana sadrži flavonoide, gorke sastojke i eterično ulje pa je odlična za otkanjanje probavnih tegoba. Nana je delotvorna i kod kašlja i promuklosti.

Šipak. Bogat je vitaminom C pa se koristi u slučaju prehlada. Čaj od šipka obiluje voćnim kiselinama i vitaminima, pa podstiče budnost.

Žalfija. Vrlo je važna za čišćenje krvi. Smatraju je prirodnim antibiotikom. Preporučuje se u menopauzi jer odlično reguliše hormonski status.

Čajevi od začinskog bilja. Idealni su za popravljanje raspoloženja. Čaj od đumbira je dobar raspoloženje i cirkulaciju. Čaj od čubara povoljno utiče na stomak i creva, podstiče probavu, otklanja osećaj nadutosti i ublažava dijareju. Takođe pomaže i kod kašlja i bronhitisa. Čaj od bosiljka smanjuje želudačne tegobe, a delotvoran je i protiv depresije.


3 Komentara

  1. loodak Reply

    @admin

    a kafa ti lepa? e baksuzu jedan 🙂

    ja poceo zeleni da pijem, u pocetku je bio odvratan a sad mi ne smeta 😛

  2. Dejan Reply

    A sto ne navedoste one super vocne cajeve? 🙂 ja sam bas juceo seo sa devojkom u neki kafic i narucili smo Milfordove cajeve, ja od kajsije a ona od tresnje 🙂 pre toga smo setali jedno sat vremena pa su nam legli savrseno da se malo zagrejemo 🙂 i to nisu cajevi za lecenje bolesti vec bas za uzivanje, probajte ako niste 🙂 oni koji smatraju da se caj pije samo kad je neko bolestan grese debelo…

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.