Čuvajte se prehlade i gripa

Autor:

Maja Stojanović
0 Shares

Prehglada i grip su česte pojave tokom zimskih meseci. Najučestaliji uzročnici prehlada su virusi. Ima ih više od 200.

Ukoliko je smanjena odbrambena funkcija organizma, virusi vrlo lako dospevaju u organizam i stvaraju upalu, koja je praćena kijavicom, curenjem nosa i otežanim disanjem. Virusnu infekciju treba zaustaviti u početnoj fazi. U suprotnom, virusi prodiru u donje disajne puteve preko ždrela. Usled oslabljenog imuniteta može doći i do bakterijske infekcije. Najbolje je lečiti prve simptome prehlade i gripa. Veoma je važno da pojačate odbrambene sposobnosti organizma. To ćete učiniti pravilnom ishranom.

Najbolji lek protiv kijavice i zapušenog nosa je pileča supa. Ona ima svojstvo blagog antibiotika, a može imati i funkciju inhalatora ukoliko je topla. Ukoliko ste prehlađeni koristite što više crni i beli luk u sezoni prehlade i gripa. Crni i beli luk imaju antivirusno i antibakterijsko dejstvo. Voće, povrće i integralne žitarice obezbediće vam potrebne minerale i vitamine. Vitamin C ublažava simptome obične prehlade. Uzimajte ga u prirodnob obliku – jedite limun, kivi, papriku, pomorandže, kiseo kupus. Vitamin E štiti od infekcija. Nalazi se u integralnim žitaricama, jajima, soji, orasima, pšeničnim klicama i lisnatom zelenom povrću. Vitamin A je takođe dobar u borbi protiv infekcija jer jača membrane ćelija i time pomaže u zaštiti sluznice nosa, grla, usta i pluća. Jedite jaja, mleko, teleću džigericu i mlečne proizvode.

Uzimaje dosta tečnosti, i to – čaja, vode i sveže ceđenih sokova jer zbog prehlade često dolazi do dehidratacije. Ako osećate malaksalost verovatno su to prvi simptomi pada imuniteta, pa je bitno da se dobro naspavate. Osam sati sna je potrebno da biste se dobro odmorili. Tokom zime nastojite da idete na spavanje barem sat vremena ranije. Odbrambene sposobnosti organizma možete ojačati redovnim vežbanjem. Time organizam postaje otporniji na viruse i bakterije.

Toplota je najbolje odbrambeno sredstvo protiv prehlade. Čim osetite bolove u zglobovima i jezu u leđima popijte čaj od đumbira. Đumbir sprečava artritis, mučninu, bolesti respiratornih organa i zagreva zglobove i sistem za varenje. Takođe, možete držati noge u kadici punoj tople vode. Važno je da se slojevito oblačite. Nosite vunene čarape kako bi vam stopala bila topla. Koristite što više začine u ishrani.

Veoma je važna i higijena ruku. Perite ruke toplom vodom i sapunom. Može biti rizično ako prljavim rukama dodirnete usta ili nos jer su to mesta gde bakterije najlakše ulaze u organizam. Izbegavajte kontakt s prehlađenim osobama.

Maja Stojanović

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.